„A hited megment téged” – 2023. december 3. – Pünkösd utáni 26. vasárnap – szegedi Szent György Nagyvértanú templom

2023. december 3. Pünkösd utáni 26. vasárnap.

Szent Szofoniás próféta (Kr. e. 7. sz.). Szentéletű Ciprusi Theodulosz, Krisztusért balga.

Hészükhaszta Szent János, Kolónia püspöke (558).

Szentéletű Sztorozsai (Zvenyigorodi) Száva, Radonyezsi Szent Szergij tanítványa (1406).

Szent Gábriel újvértanú, pruszai püspök (1659).

Csernikai (Cernicai) Szent György (1806).

Szent János (Szarv,1937), Szent András, 1920), Szent Miklós (1937) új papvértanúk.

Szent György hitvalló (1960).

1Tim 1,15-17; Lk 18,35-43 (olvasmányok a 31. vasárnap szerint). Első hang.

(Hal és bor fogyasztása meg van engedve)

+
Szent György nagyvértanú imája,
melyre szenvedése előtt kis haladékot kért, hogy elmondhassa

Szent György sírja

Uram és Istenem, Te vagy, akihez születésemtől fogva tartozom, és akibe minden reményemet vetettem; Te vagy, aki bátorságot adtál és felkészítettél e küzdelemre; Te, aki édes reményem vagy, ígéret, akiben nem csalatkozom, a szent lelkek állhatatos szerelme; Te, aki figyelmesen vizsgálod szívünk szándékait, és teljesíted kívánságainkat, mielőtt kérésünkkel Hozzád fordulnánk; kérlek, segíts, hogy e küzdelem, melyet neved megvallásáért vállaltam, sikeres véget érjen, és fogadd magadhoz lelkemet; és ha sértetlenül megóvod a gonosz lelkektől, számláld azok közé, akik kezdettől fogva örvendeznek Benned. Bocsásd meg, Uralkodóm, e népnek mindazt, amit ellenem tudatlanságból  elkövetett, és méltasd őket arra, hogy valóban megismerjenek Téged, mert áldott vagy mindörökkön örökké. Ámin.
Apostoli olvasmány (1Tim 1,15-17)
Evangéliumi olvasmány (Lk 18,35-43)

Felolvasás Lukács Szent Evangéliumából!

Abban az időben

történt pedig, hogy amikor Jerikóhoz közeledett, egy vak ült az út szélén és kéregetett. Amikor hallotta az elvonuló tömeget, megkérdezte, hogy mi az. Megmondták neki, hogy a Názáreti Jézus megy arra. Erre felkiáltott: »Jézus, Dávid fia! Könyörülj rajtam!« Akik elöl mentek, ráparancsoltak, hogy hallgasson. De ő annál jobban kiáltozott: »Dávid fia! Könyörülj rajtam!« Erre Jézus megállt, és megparancsolta, hogy vezessék őt hozzá. Amikor odaért, megkérdezte tőle: »Mit akarsz, mit cselekedjem veled?« Az így szólt: »Uram! Hogy lássak!« Jézus azt mondta neki: »Láss! A hited megmentett téged.« Azonnal látott is, és követte őt, Istent magasztalva. Erre az egész tömeg, amely ezt látta, dicsőítette Istent.

+

„A hited megment téged”

Az Úr Jézus minden útja hasznos és áldásos volt ezen a földön. Minden cselekedete, szava, de még hallgatása is hasznos és áldásos volt. Kegyelmet közvetített.

Milyen jó lenne, ha Urunkat követve, a mi útjaink, cselekedeteink, szavaink is hasznosak lennének, áldást adnának tovább felebarátaink számára a nekünk adott erő és isteni kegyelem szerint. Az Apostol is erre buzdít bennünket:

„Bármit tesztek, szóval vagy tettel, mindent az Úr Jézus nevében tegyetek, és adjatok hálát az Atyaistennek általa!” (Kol 3,17)

A Jerikóba vezető úton egy vak ember ült. Márk evangélista a nevét is tudja: Bartimeus – „Timeus fia”. Nem ismeretlen családból származott tehát. Mi történhetett ezzel a családdal? Bartimeus megvakult, vagyonát is elvesztette, kegyelemkenyéren kényszerült élni. Minden oka meglehetett arra, hogy hite megrendüljön, csalódjon Istenben, emberekben, az életben, és kétségbe essen. De nem ez történt. Bár látszólag mindene odalett, mégis „gazdag” maradt: megmaradt a hite, tudott járni, beszélni, kiáltani. Mit ér az embernek, ha mindene megvan, vagyona, egészsége, társadalmi rangja, megbecsülése, műveltsége, ha a lelki szemeivel nem hisz, nem lát. Pál apostol, a híres Gamáliel tanítványa, aki kortársait messze meghaladó szentírási ismeretekkel rendelkezett, aki jómódú, római polgárjogot örökölt családban született, így vall e nem-látásról Timóteusnak:

„Azelőtt káromló, üldöző és gyalázkodó voltam, de irgalmat találtam, mert hitetlenségemben tudatlanul cselekedtem. Sőt, valósággal elárasztott a mi Urunk kegyelme, a Krisztus Jézusban való hittel és szeretettel együtt. Igaz beszéd ez, s teljes hitelt érdemlő: azért jött el Krisztus Jézus erre a világra, hogy üdvözítse a bűnösöket. Ezek között az első én vagyok. De éppen azért találtam irgalmasságot, hogy Krisztus Jézus rajtam, az elsőn mutassa meg egész hosszantűrését, okulásul azoknak, akik hinni fognak benne az örök életre” (1Tim 1,13-16).

Bartimeus ott ült tehát a poros úton és kéregetett. Egyszer csak nagy mozgolódás támadt, tömeg közeledett. Megkérdezi, mit történik. Azt mondják, a Názáreti Jézus megy arra. Elkezd kiáltozni: „Jézus, Dávid fia, könyörülj rajtam.” Soha vissza nem térő alkalom! Mióta hisz és vár arra, hogy Isten megkönyörüljön rajta s visszakapja a szeme világát. Tudja, hogy ki az, aki arra megy, hiszen így kiált: „Jézus, Dávid fia, könyörülj rajtam.” A messiási címmel kiált hozzá. Hallotta hírét, hallott csodáiról. Ha ezt elszalasztja, ki tudja, lesz-e újabb remény. Hányszor előfordul, hogy elszalasztunk egy kínálkozó, kedvező alkalmat. Félénkség, tétovázás miatt, vagy magunk, mások lebeszélésére: „Ne most, majd később, máskor, hátha akkor jobb.” És nem lesz később, és nem lesz jobb alkalom.

Bartimeus tudja ezt, és bár el akarják hallgattatni – és istenfélő, embert és törvényt tisztelő -, most mégsem engedelmeskedik az embernek, másodszor is kiált: „Jézus, Dávid fia, könyörülj rajtam!” Tudni kell, mikor kell engedelmeskedni a másik embernek, és mikor nincs itt az engedelmesség ideje. Azt is tudni kell, hogy a hit nem igazi hit, ha nem állja ki az ellentmondás próbáját. A szeretet nem igazi szeretet, ha nem állja ki a gyűlölet próbáját. Ha most engedelmeskedik és elhallgat, nem kiált másodszor, az Úr soha többé nem hallja meg. És másodszor is kiált, második kiáltását az Úr meghallja és megparancsolja, vezessék oda hozzá. Ledobja felső ruháját és úgy siet, vezetőjével Jézushoz. A felső, földig érő, bő ruha akadályozná a gyorsabb mozgásban, hogy időben Jézushoz érjen. Ha tehát Jézushoz akarunk jutni, meg kell szabadulnunk mindattól, ami ennek akadálya lehet. A bő ruha valószínűleg piszkos, poros is volt, alatta van a tisztább, rövidebb öltözet. Le kell vetni a porosat, így nem illő Jézushoz menni. Ha valóban Jézussal akarunk találkozni, el kell hagyni mindazt a port, szennyet, ami eddigi életünkre tapadt. Vezetőre is szüksége van Bartimeusnak, hogy a tömegben Jézushoz jusson. Legyen hát nekünk is egy hű és jó barátunk, istenfélő, Jézust szerető, aki vezetőnk lesz a hozzá vezető úton. De máris legyen vezetőnk Isten szava, a Szentírás, az egyházatyák írásai, a szentek életének olvasása.

„Mit akarsz, mit tegyek veled?” – kérdezi Jézus. Hát mit akarhat, látja, hogy egy vak áll előtte. Mégis megkérdezi, mert végtelenül tisztel bennünket, egyetértésünk nélkül semmit sem cselekszik velünk. Ámde azért is kérdezi, nehogy a körülállók között akadjanak materialisták, olyanok, akik a vak meggyógyítását szemfényvesztésnek titulálják, valahogy így: „Valójában nem is volt vak, csak úgy volt rendezve, mintha vak lenne…” Bartimeus tehát így válaszol az Úrnak: „Uram, hogy lássak.” „Láss – mondja Jézus – a te hited megmentett téged.”

Milyen alázat van ebben! Pedig, ha valaki, akkor ő mondhatta volna, „én mentettelek meg téged”. Mégis, a vakra hárítja a csodát: „A te hited megmentett téged.”

Azért is mondta ezt, hogy minden korok kereszténye jól megjegyezze: a hit menti meg a keresztényeket. Ez a hit mentette meg az első századok keresztényeit. Sokan lettek vértanúk, akik nem voltak hajlandók megtagadni az Úr Jézus Krisztust. Ezzel mentették meg a lelküket és az őket példának tekintő keresztény testvéreik lelkét. Az Egyházat. Ez a hit mentette meg a keresztény hitet az oszmán birodalomban, amikor sokan voltak – Európa vajmi keveset tud erről – akik nem voltak hajlandók feladni hitüket. Ez a hit mentette meg és vitte tovább a keresztény hitet a huszadik század elején kirobbant és hosszantartó kommunista üldözések idején, amikor számtalan pap és hívő nem volt hajlandó a hitét megtagadni, amikor sokan a fenyegetések ellenére megkeresztelték gyermekeiket és vallásos nevelésben részesítették őket.

Ne feledjük, hazánknak, Európának, a tengeren túli országoknak – Jézus hangját meghallva – ma is erre a hitre és ilyen hitvallókra van szüksége, hogy keresztény hitünk megmeneküljön:

„Láss! A hited megmentett téged.”

I. T.

2023. december 3.

Tropárionok
Feltámadási tropárion, 1. hang
Próféták tropárionja, 4. hang (Szent Szofoniás próféta, bizánci görög nyelven)

Szent György tropárionja, 4. hang
Mint a foglyoknak szabadítója, és szegényeknek oltalmazója, betegeknek orvosa, királyoknak pártfogója, győzedelmes György nagyvértanú, járj közre Krisztus Istennél, hogy üdvözítse a mi lelkünket!
Dicsőség az Atyának és Fiúnak és Szentléleknek, most és mindenkor és mindörökkön örökké.
 Karácsony előünnepének kondákionja 3. hang
A Szűz a mai napon a barlangba érkezik, hogy az öröktől fogva való Igét rejtelmesen a világra hozza. Ujjongj, ezt hallván, ó, földkerekség, dicsőítsd az angyalokkal és a pásztorokkal együtt a megjelenni készülő ifjú Gyermeket, az öröktől fogva való Istent.
+

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük